Answer :
The concentration of the diluted solution is 0.0625 M.
What is concentration?
The term concentration refers to the amount of substance present in solution.
1) To find the mass of the compound;
mass/134 g/mol = 1.40x10-2M × 100/1000
mass = 1.40x10-2M × 100/1000 × 134 g/mol
mass = 0.19 g
2) To find the molarity of the solution;
2.50 g/40 = 100/1000 × M
M = 2.50 g/40 × 1000/100
M = 0.625 M
3) Using;
C1V1 = C2V2
0.625 M × 10.00mL = C2 × 100.00 mL
C2 = 0.625 M × 10.00mL/ 100.00 mL
C2 = 0.0625 M
Learn more about concentration: https://brainly.com/question/3045247