Answer :
Answer:
The final velocity is 13.5 m/s.
Step-by-step explanation:
Given :
- [tex]\red\diamond[/tex] Initial velocity = 3 m/s
- [tex]\red\diamond[/tex] Acceleration = 1.5 m/s²
- [tex]\red\diamond[/tex] Time = 7 seconds
[tex]\begin{gathered}\end{gathered}[/tex]
To Find :
- [tex]\red\diamond[/tex] Final Velocity
[tex]\begin{gathered}\end{gathered}[/tex]
Using Formula :
[tex]{\star{\underline{\boxed{\sf{\pink{v = u + at}}}}}}[/tex]
- [tex]\blue\star[/tex] v = final velocity
- [tex]\blue\star[/tex] u = initial velocity
- [tex]\blue\star[/tex] a = acceleration
- [tex]\blue\star[/tex] t = time taken
[tex]\begin{gathered}\end{gathered}[/tex]
Solution :
Substituting all the given values in the formula to find Final velocity :
[tex]\begin{gathered}\begin{array}{l} {\longrightarrow{\tt{v = u + at}}} \\ \\ {\longrightarrow{\tt{v = 3 + 1.5 \times 7}}} \\ \\ {\longrightarrow{\tt{v = 3 + \dfrac{15}{10} \times 7}}} \\ \\ {\longrightarrow{\tt{v = 3 + \dfrac{15 \times 7}{10}}}} \\ \\ {\longrightarrow{\tt{v = 3 + \dfrac{105}{10}}}} \\ \\ {\longrightarrow{\tt{v = 3 + 10.5}}} \\ \\ {\longrightarrow{\tt{v =13.5 \: m/s}}} \\ \\ {\star{\underline{\boxed{\tt{\purple{v =13.5 \: m/s}}}}}} \end{array}\end{gathered}[/tex]
Hence, the final velocity is 13.5 m/s.
[tex]\rule{300}{2.5}[/tex]
The final velocity is 13.5m/s
The formula of velocity is given as:
[tex]v =u + at[/tex]
And the parameters are given as:
- the initial velocity, u = 3 m/s
- the acceleration, a = 1.5 m/s²
- the time, t = 7 seconds
So, we have:
[tex]v =3 + 1.5 \times 7[/tex]
[tex]v =3 + 10.5[/tex]
[tex]v =13.5[/tex]
Hence, the final velocity is 13.5m/s
Read more about velocity at:
https://brainly.com/question/4931057