The weight of a person in an elevator at rest = 500 N. Acceleration due to gravity is 9.8 m/s2. When lift accelerated, the tension force is 750 N. What is the acceleration of lift.

Answer :

Answer:If the elevator accelerated downward then the tension force smallest then 500 N. Otherwise, if the elevator accelerated upward then the tension force larger then 500 N.

The tension force = 750 N because the elevator accelerated upward. Force acts upward has plus sign and force acts downward has minus sign.

T – w = m a

750 – 500 = 50 a

250 = 50 a

a = 250 / 50

a = 5.0 m s–2

Explanation: