if atomic mass of Mg atom is 24g,find the mass of 1 Mg atom​

Answer :

Answer:

4×10^-23g

Explanation:

Given atomic mass of Mg = 24g

To find mass of 1Mg = ?

So its fix that the atomic mass of Mg 24 g is 6.022×10^23

Then the Atomic mass of 1 Mg atom is = 24 ÷ 6.022×10^23

= 4×10^-23 g