Answer :
The Bermoulli's equation allows us to find the pressure in the narrow part of the pipe through which water circulates is:
P = 500 Pa
Bernoulli's equation is the work-energy relationship for fluids that are liquids and gases.
[tex]P_1 + \frac{1}{2} \rho v_1^2 + \rho g y_1 = P2 + \frac{1}{2} \rho v_2^2 + \rho g y_2[/tex]
Where the subscripts 1 and 2 represent points of interest, P is the pressure, ρ the density of the fluid, v the velocity and y the height.
They indicate that the pipe is horizontal, that the pressure in the wide part P₁ = 200 kPa and the velocity is v₁ = 5 m / s and in the narrow part v₂=8.00 m/s, see attached.
Since the pipe is horizontal y₁ = y₂
P₁ + ½ ρ v₁² = P₂ + ½ ρ v₂²
P₂ = P₁ + ½ ρ (v₁² - v₂²)
Let's calculate
P₂ = 200 10² + ½ ρ (5² - 8²)
P₂ = 2 10⁴ - 19.5 ρ
For a specific calculation the value of the density of the fluid is needed, suppose that the fluid is water ρ = 1000 kg / m³
P₂ = 2 10² - 19.5 1000
P₂ = 500 Pa
In conclusion using the Bermoulli equation we can find the pressure in the narrow part of the pipe through which water circulates is:
P = 500 Pa
Learn more here: brainly.com/question/9506577
