Answer :
$7.5
If six cans cost $3, then each can must cost $0.50 (since 3/6 = 0.5)
Therefore you can multiply the price per can by the number of cans to get the total cost
15 • 0.5 = 7.5
If six cans cost $3, then each can must cost $0.50 (since 3/6 = 0.5)
Therefore you can multiply the price per can by the number of cans to get the total cost
15 • 0.5 = 7.5