Answer :
Kinetic energy is the energy of motion. An
object that has motion - whether it is
vertical or horizontal motion - has kinetic
energy. It is expressed as:
KE = mV^2 /2
720 = 10.0v^2/2
V= 12 m/s
object that has motion - whether it is
vertical or horizontal motion - has kinetic
energy. It is expressed as:
KE = mV^2 /2
720 = 10.0v^2/2
V= 12 m/s