Answer :
The horizontal distance that the cannonball will travel is 383.33m
In order to find the horizontal distance, we will use the formula for calculating the range expressed as:
[tex]R = u\sqrt{\frac{2H}{g} }[/tex] where:
u is the velocity
H is the height
g is the acceleration due to gravity
[tex]R = 120\sqrt{\frac{2(50)}{9.8} }\\R = 120\sqrt{\frac{100}{9.8} } \\R=120\times 3.1943\\R=383.33m[/tex]
Hence the horizontal distance that the cannonball will travel is 383.33m
Learn more here: https://brainly.com/question/19028766