Answer :
If a hair salon acquired 100 new customers last year. Cost in the marketing and sales were are marketing Costs $1,000, Sales Costs $10,000 and Salaries $96,000.What the customer acquisition cost will be is $1,070
Using this formula
Customer acquisition cost=Sales costs+ Marketing costs +Salaries ÷ Number of customers acquired
Where:
Marketing Costs =$1,000
Sales Costs = $10,000
Salaries = $96,000
Number of customers acquired=100
Let plug in the formula
Customer acquisition cost=$1,000+$10,000+$96,000÷100
Customer acquisition cost=$107,000÷100
Customer acquisition cost=$1,070
Inconclusion if a hair salon acquired 100 new customers last year. Cost in the marketing and sales were are marketing Costs $1,000, Sales Costs $10,000 and Salaries $ 96,000. What the customer acquisition cost will be is $1,070
Learn more here:
https://brainly.com/question/18119725
Answer:
The answer is $10 dollars
Explanation:
I took a test and got it right