Answer :
The equation which relates speed, V and time, t to the total distance traveled is 70 = Vt
- 70 = Vt
- v(5) = 14
- V(7) = 10
- V(3.5) = 20
Since he is traveling at a constant speed, the relationship between, V and t can be written thus :
- Distance = speed × time
- 70 = Vt
At time, t = 5
- 70 = 5V
- V = 70/5 = 14
At time, t = 7
- 70 = 7v
- V = 70/7 = 10
At time, t = 3.5
- 70 = 3.5v
- v = 70/3.5 = 20
Therefore, the relationship between V and t with distance is 70 = Vt
Learn more :https://brainly.com/question/23774048