An engine raises 120kg of water through a height of 40m in 30s.What is the power of the engine take gravity to be = 10m/s.​

Answer :

Answer:

  1600 W

Explanation:

Power is the product of force and distance, divided by time.

  P = (120 kg)(10 m/s²)(40 m)/(30 s) = 1600 kg·m²/s³ = 1600 W