Answer :
The displacement of your motion during the entire motion is 22.5 m
The given parameters;
- your initial velocity, u = 1.5 m/s
- your final velocity , v = 3 m/s
- time of motion, t = 10 s
The displacement of your motion during the entire motion is calculated from your average velocity and time of motion.
This magnitude of this displacement is calculated as follows;
[tex]s = (\frac{u+ v}{2} )t\\\\s = (\frac{1.5 + 3}{2} ) \times 10\\\\s = 22.5 \ m[/tex]
Thus, the displacement of your motion during the entire motion is 22.5 m.
Learn more here: https://brainly.com/question/17345815