Answer :
Answer:
Explanation:
The 2 equations we need for this are
[tex]v=331.5+.606T[/tex] and
d = rt. First we need to find the velocity using the first equation, then we will plug it into the distance equation as the rate to find the time.
v = 331.5 + .606(20.0) I used 3 sig figs for the temp instead of the 1 found in 20.
v = 331.5 + 12.1 so
v = 343.6 m/s
Now, before we can find the time in seconds, we need to convert the distance to meters.
1.75 km = 1750 m:
1750 = 343.6t so
t = 5.09 seconds