Answer:
The median number of days absent is zero (0)
The mean number of days absent is 1.0 day
(b) The proportion of the population that has absenteeism greater than 4 days is 6.34 %
Step-by-step explanation:
total number of students, n = 284
The total number of students is even, the median number of days absent will in (n/2).
n/2 = 284/2 = 142
The cumulative frequency that falls in 148 students = 0 day
The median number of days absent is zero (0)
For mean:
Let the days absent = x
let the number of students = f
[tex]mean (\bar x) = \frac{\sum fx}{\sum f}\\\\\bar x = \frac{(158\times 0)+ (64\times 1)+(18\times 2)+(22\times 3)+(4\times 4)+(5\times 7)+(6\times 8)+(9\times 2)+(13\times 1)}{284} \\\\\bar x = \frac{296}{284} \\\\\bar x = 1.0 \ day[/tex]
(b) the number of students with absenteeism greater than 4 dyas;
= 7 + 8 + 2 + 1
= 18
The proportion of these students;
[tex]= \frac{18}{284} \\\\= 0.0634 \\\\= 6.34 \ \%[/tex]