Answer :
Answer:
T = 56.11 N
Explanation:
Given that,
The equation of a wave is :
y = 0.08 sin(469t – 28.0x),
where x and y are in meters and t is in seconds
The linear mass density of the wave = 0.2 kg/m
The speed of wave is given by :
[tex]v=\sqrt{\dfrac{T}{\mu}}[/tex]
Also,
[tex]v=\dfrac{\omega}{k}[/tex]
We have,
[tex]k=469\ and\ \omega=28[/tex]
Put all the values,
[tex]\dfrac{\omega}{k}=\sqrt{\dfrac{T}{\mu}}\\\\(\dfrac{\omega}{k})^2=\dfrac{T}{\mu}\\\\T=(\dfrac{\omega}{k})^2\times \mu[/tex]
Put all the values,
[tex]T=(\dfrac{469}{28})^2\times 0.2\\\\T=56.11\ N[/tex]
So, the tension in the string is 56.11 N.