the radius of a circle is 14.2 m. Find the circumference to the nearest tenth.​

Answer :

Answer:

C=89.2

Step-by-step explanation:

The formula of the circumference of a circle is C=2piR (or C=piD). Now, when calculating, plug in the numbers, giving you C=2pi14.2. Multiply everything, you get a super long irrational number; just round. You will get 89.2.

Go Question: Other Questions