Answer :
Answer:
y = 4.69X + 52.93 ;
As Education increases by 1 unit, an individual’s annual salary is predicted to increase by $4,690. ;
$86000
Step-by-step explanation:
Given the data:
X:
34
66
89
56
71
80
111
51
23
36
100
35
71
68
163
56
86
58
128
33
Y:
3
1
4
3
7
2
7
0
7
2
1
1
6
9
5
0
5
4
9
0
The regression equation obtained using a linear regression calculator :
y = 4.689X + 52.93182
Where ;
y = Salary ; x = Educational attainment
Slope is the Coefficient of x = 4.689
Intercept = 52.93
The slope value in thousand = 4.689 * 1000 = 4689 = 4690 (the slope is interpreted to the mean the change in y value per unit change in the value of x)
Therefore, salary increases by about $4690 for every unit increase.
If x = 7
y = 4.689(7) + 52.93182
y = 32.823 + 52.93182
y = 85.7548
Salary =, $86,000