At what distance from the Earth’s surface is a 10,000 kg satellite if its potential energy is equal to –5.58 x 1011 J? (choose the closest answer)



A 958 km

B 858.km

C 758 km

D 658 km


Answer :

Answer:

Option D

Explanation:

As we know

Gravitational Constant (G) [tex]= 6.67*10^{11}[/tex]

Mass of Earth (M) [tex]= 5.98*10^{24}[/tex]

Weight of satellite (m) [tex]= 10,000[/tex] Kg

Radius of Earth (R) = [tex]6.378*10^6[/tex]

Distance of satellite from Earth = [tex]\frac{GMm}{R} - U[/tex]

Substituting the given values, we get

[tex]D=\frac{(-((6.67*10^{11})(5.98*10^{24})(10000))}{(6.378*10^6)} - (-5.58*10^{11})\\\\0.625*10^{3}[/tex]Km

or 635 m

The correct answer is option D