How many moles of C6H12O6 are needed to produce 38.44 grams of CO2? Round your answer to three digits after the decimal point.

C6H12O6 + 6 O2 à 6 CO2 + 6 H2O


Answer :

Explanation:

38.44 g CO2 = 0.873 mol CO2

0.873 mol CO2 × (1 mol C6H12O6 / 6 mol CO2)

= 0.146 mol C6H12O6 x (180.56 g C6H12O6/ 1 mol C6H12O6)

= 26.303 gm

Go Question: Other Questions