A survey found that 60% of highschool freshmen have Internet access at home. Of the 750 freshmen at one high school, about how many would be expected to have Internet access at home?

Answer :

Answer:

450 freshman would have internet access

Answer:

450

Step-by-step explanation:

750 student is 100% of highschool freshman so

let x be how may would be expected

x/750=60%/100%

750*60=100*x

45000=100x

x=450