Nina wants to buy a camera that costs $32. She
received two coupons in the mail. The first coupon
says "$5.00 off" and the second coupon says “10%
off." How much will she pay if she uses the first
coupon? How much will she pay if she uses the
second coupon?


Answer :

Answer:

for the first she will pay $27 second will pay $28.8

Step-by-step explanation:

hopes this helps!!

Answer:

She will pay $27 if she uses the first coupon for "5 dollars off" and she will pay $28.80 if she uses the second coupon "10% off"

Step-by-step explanation:

first coupon : $32-$5= $27

Second coupon : 32 x .10 = 3.2 so 32-3.2 = $28.8