A slide was installed at the local swimming pool, as shown here
What is the length of the slide?

Answer:
Step-by-step explanation:
Pythagorean Theorem : Right triangle with legs a and b and hypotenuse c
a=19 b = 10 c= x
x = square root of 461
x= 21.4709... (21.47 )
The required length of the slide installed at the local swimming pool is 21.47 ft.
A slide was installed at the local swimming pool, as shown here, what is the length of the slide is to be determined.
Perpendicular length = 10ft
base length = 19ft
In a right-angled triangle, its side of the right angle triangle, such as hypotenuse, perpendicular, and base are Pythagorean triplets.
Let the length of the slide at the local swimming pool is x,
applying Pythagorean theorem
hypotenuse² = perpendicular² + base²
x² = 19² + 10²
x² = 361 +100
x² = 461
x = √461
x = 21.47 ft
So, x = 21.47 is the length of the slide.
Thus, The required length of the slide installed at the local swimming pool is 21.47 ft.
Learn more about Pythagorean triplets here:
brainly.com/question/22160915
#SPJ2