Dante bought 15 pounds of metal for $36. Which purchase would have the same cost per pound as Dante’s purchase?
A. 5 pounds of metal for $12
B. 6 pounds of metal for $15
C. 8 pounds of metal for $18
D. 9 pounds of metal for $21


Answer :

The answer is A

Explanation: Divide 36 by 15 and get $2.40. Then divide 12 by 5 to get $2.40 once again.
The answer is a because they would be the same price per pound