Answer :
Answer:
- 24 km/h
Step-by-step explanation:
- The speed of the boat in the lake = x
- The speed of the current = 3 km/h
Required equation:
- 54 / (x + 3) + 42 / (x - 3) = 96/x
- 9x(x - 3) + 7x(x + 3) = 16(x + 3)(x - 3)
- 9x² - 27x + 7x² + 21x = 16x² - 144
- 6x = 144
- x = 144/6
- x = 24 km/h