Answer :
Answer:
[tex]0.475\ \text{V}[/tex]
Explanation:
n = Number of turns = 10
r = Radius = 1.5 cm
I = Current = 10 A
t = Time = [tex]6.25\times 10^{-6}\ \text{s}[/tex]
[tex]\mu_0[/tex] = Vacuum permeability = [tex]4\pi\times 10^{-7}\ \text{H/m}[/tex]
Magnetic field is given by
[tex]B=\dfrac{\mu_0I}{2r}\\\Rightarrow B=\dfrac{4\pi 10^{-7}\times 10}{2\times 1.5\times 10^{-2}}\\\Rightarrow B=0.00042\ \text{T}[/tex]
EMF is given by
[tex]\varepsilon=\dfrac{nBA}{t}\\\Rightarrow \varepsilon=\dfrac{10\times 0.00042\times \pi (1.5\times 10^{-2})^2}{6.25\times 10^{-6}}\\\Rightarrow \varepsilon=0.475\ \text{V}[/tex]
The average induced emf is [tex]0.475\ \text{V}[/tex].