Answer :
Answer: See explanation
Explanation:
The optimal reorder point in units is calculated as the average daily sales unit multiplied by the delivery lead time.
In the question, we're not provided with the annual demand as this is vital in order to know the average daily unit. Therefore, the question is incomplete
The CarCut Corporation's optimal reorder point in units is 208 units.
Data and Calculations:
Number of orders per year = 60 orders
Monthly inventory holding cost = $25 per unit
Setup cost = $50 per order
Number of operating days per year = 360 days
Lead time = 2 days
Number of times for orders per year = 180 (360/2)
Total annual demand = 10,800 (60 x 180)
Optimal reorder point in units = EOQ = square root of (2 x 10,800 x $50)/$25
= 208 units
Learn more: https://brainly.com/question/14214111