Find the measure of the angle indicated (x). Round to the nearest tenth. Show your work to support your answer.

Answer:
solution:
relation between perpendicular and base is given by tan angle
so
[tex] \tan(ø) [/tex]=perpendicular/base=4/13
ø=tan-¹ (4/13)=17.10°
angle indicated =ø=17.10°