The function h defined by h(t)=(-4.9t + 29.4)(t+2) models the height in meters, of an object t seconds after it is launched. When will the object hit the ground?

Answer :

Answer:

The time the object will hit the ground is 2 s.

Step-by-step explanation:

Given;

h(t) = (-4.9t + 29.4)(t + 2)

Open the bracket;

h(t) = -4.9t² + 29.4t  -9.8t + 58.8

h(t) = -4.9t²  + 19.6t + 58.8

When the  object hit the ground, the final velocity will be zero;

[tex]v = \frac{dh}{dt} = 0 \\\\\frac{dh}{dt} = -9.8t + 19.6 = 0\\\\9.8t = 19.6\\\\t = \frac{19.6}{9.8} \\\\t = 2 \ s[/tex]

Therefore, the time the object will hit the ground is 2 s.