Answer :
Answer:
1.72 m
Explanation:
Potential energy = mgh, where m is mass, g is acceleration due to gravity (9.8), and h is height
76 = (3.5)(9.8)h
76=44.1h
h=1.72335600907 ≈1.72 m
Answer:
1.72 m
Explanation:
Potential energy = mgh, where m is mass, g is acceleration due to gravity (9.8), and h is height
76 = (3.5)(9.8)h
76=44.1h
h=1.72335600907 ≈1.72 m