The price of crude oil, per barrel, in the year 2006 was estimated at $66.02. There was a 9.5% increase in the year
2007 and a 38.83% increase in the year 2008. Determine the approximate value for a barrel of crude oil in the year
2008. Round your answer to the nearest cent.
a. $128.74
c. $179.27
b. $91.66
d. $100.36


Answer :

Answer:

D.) $100.36

Step-by-step explanation:

66.02/100 = 0.6602

0.6602 x 109.5 = 72.2919

72.2919/100 = 0.722919

0.722919 x 138.83 = 100.36