Answer :
Answer:
0.777m
Explanation:
The sound wave has a wavelength of 0.773m.
Explanation:
To solve this problem we have to use the wave equation that is given below:
We know the frequency and the velocity, both of which have good units. All we have to do is rearrange the equation and solve for
λ :
λ = v f
Let's plug in our given values and see what we get!
λ = 340 m s
440 s − 1
λ = 0.773 m
Hope this helps, Mark as brainliest if u want
The wavelength of the sound wave is 0.662 m.
Explanation:
Given that,
The speed of a sound wave, v = 331 m/s
The frequency of the wave, f = 500 Hz
To find,
The wavelength of the sound wave.
Solution,
The speed of wave in terms of wavelength and frequency is given by :
[tex]v=f\lambda[/tex]
Where
[tex]\lambda[/tex] is the wavelength
Rearranging for [tex]\lambda[/tex],
[tex]\lambda=\dfrac{v}{f}[/tex]
Put all the values,
[tex]\lambda=\dfrac{331}{500}\\\\\lambda=0.662\ m[/tex]
So, the wavelength of the sound wave is 0.662 m.
Reference,
https://brainly.com/question/11957863