Answer :
Answer:
Explanation:
Moment of inertia I = M k² , where M is mass and k is radius of gyration .
Putting the given values in the equation
5000 = 200 x k²
k² = 25
k = 5 cm .
Radius of gyration is 5 cm .
Answer:
Explanation:
Moment of inertia I = M k² , where M is mass and k is radius of gyration .
Putting the given values in the equation
5000 = 200 x k²
k² = 25
k = 5 cm .
Radius of gyration is 5 cm .