Answer :
Answer:
h = 403.92in or 1026cm
Step-by-step explanation:
Given
Let x represent the density of mercury, and y the density of water.
[tex]y = 13.5x[/tex]
[tex]Mercury\ barometer =76cm[/tex] or [tex]Mercury\ barometer =29.92in[/tex]
Required
Determine the height of the barometer
At standard atmospheric pressure, the relationship between the mercury barometer and the height (h) of the barometer is:
[tex]h = 13.5 * Mercury\ barometer[/tex]
In centimeters, we have:
[tex]h = 13.5 * 76cm[/tex]
[tex]h = 1026cm[/tex]
In inches, we have:
[tex]h = 13.5 * 29.92in[/tex]
[tex]h = 403.92in[/tex]