Accounts Randall Company estimates its bad debts expense by aging its accounts receivable and applying percentages to various age groups of the accounts. Randall calculated a total of $3,000 in possible credit losses as of December 31. Accounts Receivable has a balance of $128,000, and the Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $500 before adjustment at December 31. What is the December 31 adjusting entry to provide for credit losses

Answer :

Answer:

Explanation:

The journal entry will be:

Debit: Bad debt expense $2500

Credit: Allowance for doubtful $2500

Then, we will calculate the net amount of account receivable that should be included in current assets which will be:

Account receivable = $128000

Less: Allowance for doubtful = $500 + $2500 = $3000

Net amount of account receivable = $125000