How many moles are in 6.7 grams of sodium hydroxide?

How many grams are in 2.5 moles of calcium carbonate?



Answer :

Answer:

see explanation

Explanation:

grams => moles => divide by formula weight

moles => grams => multiply by formula weight

a. 6.7 grams NaOH = 6.7g/40g/mol = 0.17 mole

b. 2.5 moles CaCO₃ = 2.5 moles x 100g/mol = 250 grams