Answer :
The distance from the tower to the fire to the nearest tenth is 260 feet.
- Let the adjacent side be a.
Given the following data:
- Angle of depression = 30°.
- Opposite side = 150 feet.
To determine how far away (in feet) from the tower is the fire to the nearest tenth:
How to apply trigonometric function.
In order to solve this exercise, we would form a mental image of the scenario being described. The height of the tower is the opposite side while the distance from the tower to the fire is the adjacent side.
Next, we would apply the Tan trigonometric function:
[tex]Tan \theta = \frac{Opp}{Adj} \\\\Tan 30=\frac{150}{a} \\\\a=\frac{150}{Tan 30} \\\\a=\frac{150}{0.5774}[/tex]
a = 259.79 ≈ 260 feet.
Read more on trigonometry here: https://brainly.com/question/20519838