Answer :
Answer: 5.0025 * 10^-8 N
Explanation:
[tex]F = \frac{Gm_1m_2}{r^{2} }[/tex]
F = gravitational force
G (is a constant) = 6.67×[tex]10^{-11}[/tex] N(m/kg)^2
m1 = mass of first object = 500 kg
m2 = mass of second object = 600 kg
r = distance between them = 20 M
[tex]6.67*10^{-11}N(m/kg)^2* \frac{500 kg*600 kg}{(20m)^2}\\6.67*10^{-11}N*\frac{m^2}{kg^2} * \frac{300000kg^2}{400m^2}\\6.67*10^{-11} N * 750\\5002.5 * 10^{-11} N \\5.0025 * 10^{-8} N[/tex]