The area of a trapezoid is 60 square feet. If the bases of the trapezoid are 8 feet and 12 feet, what is the
height?
3 ft
4 ft
15 ft
6 ft


Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

area = h(b₁+b₂)/2 = 60 ft²

h(8+12)/2 = 60 ft²

h = 6 ft

Answer:

6 ft

Step-by-step explanation:

Go Question: Other Questions