Answer :
Answer:
Explanation:
By Ohms Law, Voltage = Current * Resistance
Keeping the voltage the same and doubling the resistance, the current will be halved.
So the new current = 1.5/2 = 0.75A
By using Ohms law, the current will be 0.75A.
What is Ohm's law?
Ohm's law states that the current flowing through a resistance is proportional to potential difference across the resistance under constant temperature and pressure conditions. Ohm's law can be expressed as:
V =IR
Here, I = 1.50 AR = R Ωso, V = 1.50 R Now Voltage is same but resistance is doubled so new resistance is
Now, put the values of given data in ohms law formula:
2RI = 1.50 R/ 2R = 0.75A
Hence current is 0.75A
To know more about Ohms law here
https://brainly.com/question/14796314.
#SPJ2