A construction worker is placing rivets in a new bridge. He uses 42 rivets to build the first 32 feet of the bridge. If the bridge is to be 2200 feet in length, predict the number of rivets that will be needed for the entire bridge.​

Answer :

Answer:

42 rivets=32ft of the bridge

1 ft of the bridge =42/32 rivets

2200 ft of the bridge =42/32×2200=2887.5

2887 and half

rivets that will be needed for the entire bridge.