Answer :
Answer:
[Fe⁺³] = 0.0010 M
[SCN⁻] = 0.0006 M
Explanation:
First we calculate how many moles of Fe⁺³ and SCN⁻ were added, using the given volumes and concentrations:
- Fe⁺³ ⇒ 5.00 mL * 0.0020 M = 0.010 mmol Fe⁺³
- SCN⁻ ⇒ 3.00 mL * 0.0020 M = 0.006 mmol SCN⁻
Now we can calculate the initial concentrations, after calculating the new volume of the solution:
- New volume = 5.00 mL + 3.00 mL + 2.00 mL = 10.00 mL
- [Fe⁺³] = 0.010 mmol / 10.00 mL = 0.0010 M
- [SCN⁻] = 0.006 mmol / 10.00 mL = 0.0006 M