Answer :
Answer:
(0.223 - 0.058) ± 2.576 * sqrt[((0.223)(0.777))/1018 - ((0.058)(0.942))/1013]
Step-by-step explanation:
Given that :
P1 = 22.3% = 0.223
q1 = 1 - P1 = 1 - 0.223 = 0.777
Sample size, n1 = 1018
P2 = 5.8% = 0.058
q2 = 1 - P2 = 1 - 0.058 = 0.942
Sample size, n2 = 1013
Confidence level, Zcritical at 99% = 2.576
Using the relation :
(P1 - P2) ± Zcritical * Sqrt[(P1q1/n1 + P2q2/n2)
(0.223 - 0.058) ± 2.58 * sqrt[((0.223)(0.777))/1018 - ((0.058)(0.942))/1013]