If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 pounds of bananas?​

Answer :

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 1.20 by 5 (which is 0.24) then you can multiply that by 6 to get 1.44 or you can just add the 0.24 to 1.20

Answers:

Pt A- 0.24

Pt B- 1.44