Answer :
Answer:
109988 grams per second
Explanation:
To solve this problem first we convert 9503 metric tons into grams, keeping in mind that:
- 1 metric ton = 1000 kg
- 1 kg = 1000 g
Meaning that:
- 9503 metric ton * [tex]\frac{1000kg}{1metricTon}*\frac{1000g}{1kg}[/tex] = 9503x10⁶ g
Then we calculate how many seconds are there in one day:
- 1 day * [tex]\frac{24h}{1day} *\frac{60min}{1h} * \frac{60s}{1min}[/tex] = 86400 s
Finally we calculate the consumption rate:
- 9503x10⁶ g / 86400 s = 109988 g/s