A company sells 100 - 0.5x shirts
when it charges %x per shirt. How
many dollars per shirt should the
company charge in order to make
$5,000 on shirt sales?​


Answer :

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

We are given that

Company sells shirts=100-0.5x

Charge per shirt=x

We have to find the  charge per shirt in order to make $5000 on shirt sales.

According to question

[tex]x(100-0.5x)=5000[/tex]

[tex]100x-0.5x^2=5000[/tex]

[tex]0.5x^2-100x+5000=0[/tex]

[tex]5x^2-1000x+50000=0[/tex]

[tex]x^2-200x+10000=0[/tex]

[tex]x^2-2\times x\times 100+(100)^2=0[/tex]

[tex](x-100)^2=0[/tex]

[tex]x=100,100[/tex]

Hence, charge per shirt=$100