Answer :
Answer:
The correct answer is: -31 mV
Explanation:
Given:
Intracellular fluid concentration = 10 mM
Exracellular fluid concentration = 1 mM
temperature = 237+37 = 310 k
Z = 2
F= 96500 C mol-^1
R = 8.314 J MOL-^1K-^1
Formula -
Ex = (RT/ZF) ln ([x]out/[x]in)
= [tex]\frac{8.314*310*2.303}{2*96500} log 10 \frac{1mM}{10mM}[/tex]
= -0.03075447679*1/10 log 10
= - 31 mV