Answer :
Answer:
The mass of silver is 49 g (0.049 kg).
Explanation:
Initial temperature = [tex]30^{o}[/tex]C
Final temperature = [tex]40^{o}[/tex]C
Quantity of heat required = 117.5 J
Specific heat capacity of silver = 0.240 J/g[tex]^{o} C[/tex]
mass of the silver can be determined by;
Q = mcΔθ
Where: Q is the quantity of heat required, m is the mass of substance, c is the specific heat capacity of the substance and Δθ is the change in temperature.
So that,
117.5 = m x 0.240 x (40 - 30)
117.5 = m x 0.24 x 10
= 2.4m
m = [tex]\frac{117.5}{2.4}[/tex]
= 48.9583
m ≅
m = 49 g
The mass of silver is 49 g (0.049 kg).