Answer:
m = 1 gram
Explanation:
Given that,
Heat, Q = 84 J
The temperature increases from 10°C to 30°C.
We need to find maximum number of grams of liquid water. We know that the heat required is given by :
[tex]Q=mc\Delta T[/tex]
c is specific heat of water, c = 4,200 J/kg°C
Use the above formula to find m. So,
[tex]m=\dfrac{Q}{c\Delta T}\\\\m=\dfrac{84}{4,200\times (30-10)}\\\\m=0.001\ kg[/tex]
or
m = 1 gram
So, the required mass is 1 gram.