If gold is selling presently for $1000.00/oz how much would 1 cubic inch of gold be worth?
Note: 1 inch= 2.54 cm; 1 oz. =28.3 g Density of gold: 19.3 g/cm^3


Answer :

Answer:

$89.69

Explanation:

$1000 = 1 oz = 28.3g

volume = mass/density

volume = 28.3/19.3 = 1.47cm³

1 inch= 2.54 cm

1 cubic inch = (2.54)³ = 16.39 cm³

16.39/1.47 = 11.15 cubic inch

11.15 cubic inch = $1000

1 cubic inch = 1000/11.15 = $89.69