Answer :
Momentum = (mass) x (velocity)
Momentum m₁ = (6 kg) x (13 m/s east) = 78 kg-m/s east
Momentum m₂ = (14 kg) x (7 m/s east) = 98 kg-m/s east
Since they're both in exactly the same direction you can simply addum up to get their total momentum. It's 176 kg-m/s east .
The momentum of a system that consists of two objects should be 176 kg m/s on east hand side.
Calculation of the momentum:
Since we know that
Momentum = (mass) x (velocity)
So,
Momentum m₁ = (6 kg) x (13 m/s east) = 78 kg-m/s east
Momentum m₂ = (14 kg) x (7 m/s east) = 98 kg-m/s east
Since they are on same direction so the total momentum should be
= 78 + 98
= 176 kg-m/s east
hence, The momentum of a system that consists of two objects should be 176 kg m/s on east hand side.
Learn more about momentum here: https://brainly.com/question/24815698